Opublikowany przez: monika.g 2019-03-07 00:00:03
Autor zdjęcia/źródło: Poduszka dla dziecka @ Freepik
Niemowlę najwięcej czasu spędza śpiąc, więc miejsce do snu jest dla niego bardzo ważne. Kompletując wyprawkę kupujecie więc łóżeczko dla dziecka>>. Jeśli macie już łóżeczko to w dalszej kolejności potrzebujecie materaca oraz pościeli. Pościel natomiast zawsze składa się z dwóch części: kołderki i poduszki. Czy jednak poduszka jest niemowlakowi koniecznie potrzebna?
Wśród produktów dla dzieci i niemowląt można znaleźć przeróżne rodzaje poduszek: płaskie, kliny, motylki, z dziurką, ortopedyczne itd. Specjaliści jednak nie zalecają stosowania poduszek u niemowląt i małych dzieci. Co więc mają zrobić rodzice słyszący tak sprzeczne opinie? Oczywiście przede wszystkim wziąć pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka.
Czemu niemowlę i małe dziecko nie powinno spać na poduszce? Jak wynika z badań amerykańskich naukowców stosowanie poduszek u noworodków i niemowląt przyczynia się do występowania SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, a także asymetrii i zaburzeń napięcia mięśniowego. Jeśli malec przekręci się na brzuszek i wtuli nos w miękką poduszkę (lub inne miękkie przedmioty umieszczone w łóżeczku takie jak kocyki, pluszaki, zabawki) grozi to uduszeniem. Niemowlę nie będzie potrafiło zmienić pozycji snu, a brak dopływu powietrza spowoduje, że przestanie ono oddychać, bo jego mechanizmy obronne jeszcze nie działają prawidłowo.
Noworodek nie jest małym dorosłym, proporcje jego ciała są zupełnie inne niż u dorosłego człowieka. Główka jest duża i ciężka w stosunku do reszty ciała. Malec nie ma nad nią kontroli, ponieważ jego napięcie mięśniowe dopiero się kształtuje, mięśnie nie są jeszcze w stanie jej utrzymać, więc opada ona swobodnie.
Dziecko może wykonywać nieznaczne ruchy głową, których nie należy ograniczać podkładaniem pod nią żadnych przedmiotów. Musi mieć swobodę podczas snu, aby móc się przekręcić, a poduszka mu tę swobodę ogranicza stając się przeszkodą nie do pokonania.
Stosowanie poduszki zaburza więc prawidłowy rozwój dziecka i może spowodować wzmożone napięcie mięśniowe. Może także prowadzić do asymetrii, bo malec położony na poduszce będzie kierował główkę tylko w jednym kierunku, nie będzie mógł obrócić jej na drugą stronę. Poza tym poduszka sprzyja też przegrzaniu dziecka.
Niektóre rodzaje poduszek dla dziecka polecane są przez specjalistów już od pierwszych dni życia dziecka. np. poduszka klin, poduszka ortopedyczna z wgłębieniem lub otworem czy poduszka motylek. Poduszki te można używać od pierwszych dni życia dziecka, co nie oznacza jednak, że są one konieczne dla każdego dziecka. Mają one swoje specjalne zastosowanie.
Poduszkę klin stosuje się np. w czasie kataru u maluszka, aby ułatwić spływanie wydzieliny z noska. Klin najlepiej jest podłożyć pod górną część materaca, w ten sposób dziecko nie będzie się z poduszki zsuwało. Zamiast klina można również zastosować równię pochyłą podkładając np. książki pod nóżki łóżeczka od strony główki dziecka. Czasem poduszka klin polecana jest również przy problemach z ulewaniem i refluksem u dziecka, ale nie jest ona w tych przypadkach aż tak skuteczna jak się może wydawać. Poduszka nie zapobiegnie występowaniu u dziecka ulewania czy refluksu. W tych przypadłościach należy leczyć przyczyny, a nie objawy.
Poduszki ortopedyczne natomiast polecane są jako profilaktyka przeciwko zniekształceniu się główki dziecka. Mają one zapobiec spłaszczaniu się główki maluszka. Nie warto jednak kupować ich w czasie kompletowania wyprawki dla noworodka, ale dopiero wtedy, gdy u maluszka będzie widoczne spłaszczanie się główki. Jeśli tak nie będzie oznacza to, że ani ta, ani żadna inna poduszka nie jest maluszkowi potrzebna.
Poduszką specjalnego przeznaczenia jest również poduszka motylek. Używa się jej wyłącznie w gondoli, wózku czy foteliku samochodowym, ponieważ jej zadaniem jest amortyzowanie i stabilizowanie główki dziecka w czasie ruchu, szczególnie po nierównej powierzchni. Nie oznacza to jednak, że mając w wózku poduszkę motylka możemy z dzieckiem wybrać się na długi spacer po kamienistej drodze. Poduszka ta niweluje wstrząsy, ale mimo to nadal musisz uważać, żeby nie narażać malca na zbyt intensywne potrząsanie, bo grozi to wystąpieniem zespołu dziecka potrząsanego>>
Najbardziej naturalnie główka noworodka i niemowlaka układa się, gdy dziecko leży na płaskim materacu, bez poduszki.
Po skończeniu przez dziecko roczku, a najlepiej półtora możecie rozważyć używanie płaskiej poduszki do snu. Specjaliści jednak odradzają używanie poduszki dla dziecka aż do 2. roku życia. Około 12-18 miesiąca życia maluszek sam może dać Ci znać, że chce już spać na poduszce.
Zwróć uwagę na to czy dziecko już jest na tyle ruchliwe, że potrafi samodzielnie i swobodnie zmieniać pozycje w czasie snu, nie budząc się przy tym. Dodatkowo jeśli malec, gdy jest śpiący kładzie główkę na misie lub poduszki to daje Ci znać, że jest gotowy do spania na poduszce. Malcowi będzie również wygodniej spać na poduszce, gdy jego ramiona będą już znacznie szersze od głowy oraz gdy lubi on spać na boku.
Poduszka dla dziecka musi być mała tak, aby leżała tylko pod główką dziecka, a nie sięgała aż pod barki czy ramiona. Zwykle ma ona szerokość 30-40 cm. Nie może być też zbyt wysoka, ok. 5-7 cm wystarczy. Zwróć też uwagę na materiał z jakiego jest wykonana. Powinien on być hipoalergiczny (bawełna lub poliester), przewiewny, aby główka dziecka się nie pociła i elastyczny – dopasowujący się do kształtu główki.
Niemowlę i małe dziecko nie potrzebuje poduszki, a wręcz jest ona odradzana przez specjalistów, ponieważ może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie maluszka. Wstrzymaj się więc z zakupem poduszki dla dziecka, a jeśli kupiłaś już pościel, w której komplecie znajduje się poduszka to jej na razie nie używaj. Zakup pościeli również nie jest niezbędny w wyprawce dla noworodka, bo przecież dziecko może spać pod grubszym kocykiem lub w śpiworku.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.